Tartalomjegyzék
A zellerolaj a zeller magjából előállított olaj, mely rendkívül széles felhasználású. Nagyon egészséges akárcsak maga a zeller, bár egy nagyon megosztó zöldségről van szó. Az íze ugyanis jellegzetesen karakteres, markáns, így sokan nem kedvelik.Ezért elsősorban az ételek – főleg levesek – ízesítésére használt gyógy- és fűszernövény. Nemcsak a leveléért, hanem gumójáért is termesztik, de a növény minden részét felhasználják. Hazánkban főleg a gumós változat terjedt el, de napjainkra egyre ismertebb a szárzeller is. Ez a fajta főleg a tavaszi méregtelenítés időszakában kerül előtérbe, hiszen rendkívül alacsony a kalória tartalma és remek kiegészítője a fogyókúrás étkezésnek.
A zellermag
A zellermag számos jótékony hatással rendelkezik. Az erős, kellemes illatú, apró, barna magokat az ázsiai konyha előszeretettel alkalmazza ételek ízesítésére. A zellermagok antioxidánsokat, flavonoidokat, linolsavat, kuraminokat és omega-6 zsírsavat is tartalmaznak. Számos vitamin – főleg C-vitamin – ásványi anyagok (ezek közül elsősorban vas, kalcium és mangán) található benne. A zellermag antibakteriális, gyulladáscsökkentő és nyugtató hatásokkal is rendelkezik.
Zellerolaj
A zellermag olaj a zeller magjából hidegen sajtolással előállított növényi olaj. A zeller magjait az arjuvédikus gyógyászatban már hosszú ideje alkalmazzák elsősorban a férfierő hatékonyságának növelése érdekében. De ízületi bántalmakra, megfázásra, vízhajtónak és emésztés segítésére is használták. Aromáját a benne található nagy mennyiségű illóolajnak köszönheti. Az illóolajokat már az ókor óta úgy tartjuk számon, mint egészségünkre jótékonyan ható, kellemes és természetes szereket.
Az illóolajok alkalmazási lehetősége
Belsőleg – szájon át
A különböző olajok esetében sok leírás nem ajánlja a szájon át történő alkalmazást, a vérbeli aromaterapeuták azért jól tudják, hogy így meglehetősen hatékonyan és gyorsan aknázható ki az olajkivonatokban lévő gyógyerő.
Fontos tudnivalók a belső alkalmazás előtt:
- nem minden illóolaj fogyasztható belsőleg, azaz szájon át
- győződjünk meg elfogyasztása előtt arról, hogy nem vált-e ki bennünk allergiás reakciókat
- soha ne alkalmazzuk hígítatlan állapotban
Mindig oldjuk fel őket valamilyen élelmiszerben vagy hordozóanyaggal keverjük. A leggyakrabban használt hordozó az akácméz vagy esetleg más, nem túl sűrű mézfajta.
Egyéb hordozóként elképzelhető a cukor, kenyérbél, kevés lekvár, gyümölcslé vagy akár egy pohár meleg tej. Nem ajánlott azonban a víz, mivel az olaj vízben nem oldódik.
Az adagolás az illoólaj fajtájától függ, azonban általában 1-2 cseppet fogyasszunk alkalmanként.
Inhalálás – százaz belélegzés
Ezt a módszert jellemzően a légzőszervi gyulladásos megbetegedések kezelésekor alkalmazzuk. Vizet forralunk és beleöntjük egy kiskanál szódabikarbóna és illóolaj keverékét. Majd a fejünket egy kendővel vagy törölközővel betakarjuk és a keletkező gőzöket addig lélegezzük be, amíg a víz ki nem hűl.
Párolog-tatás
Így alkalmazva 8-10 csepp olajat kell diffúzorba vagy mécseses párologtatóba tenni és úgy lélegezni be a levegőből.
Zellerolaj hatása
A zellerben található vitaminok és ásványi anyaok, szerves sók tökéletes egyensúlyban vannak.
Az olaj hatása a szervezetre:
- potencianövelő
- idegrendszer szabályozó
- nyugtató
- feszültségoldó
- oldja a puffadást
- elősegíti a máj méregtelenítését
Ellenjavallat:
Fényérzékenyítő hatású lehet, így használatát követően 24 óráig ne tegyük ki bőrünket intenzív napsütésnek és szoláriumozásnak se.
Vesebetegek diétájában nem ajánlott.
Zellerolaj kapszula formájában – étrendkiegészítőként – is elérhető.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Zeller
Vissza a kategória cikkeihez
Címlap kép: Zellermag olaj (forrás: https://www.esszenciaolajok.shop/product-page/doterra-celery-seed-zeller-15-ml)